mcivriz.com'a hoş geldiniz!

Değerli mcivriz.com ziyaretçisi! Bu web sayfası aslında bir zorunluluğun sonucu. Zira teknolojinin nimetlerine o kadar çok alıştık ve teknoloji hayatımızın ayrılmaz bir praçası ki... onsuz yapamıyoruz... ancak ne var ki o teknoloji gün geliyor, ne kadar önlem alırsanız alın ufak bir hata ya da zararlı bir yazılım ile sizin tüm bilgilerinizi, programlarınızı bir anda alıp götürüveriyor. Sayfalarca arşiviniz, sık kullanılanlar menüsünde tuttuğunuz siteler, haberler, veriler bir anda buharlaşıp gidiyor... her haberi e-posta adresinize göndermeniz, orada saklamanız da mümkün olmayınca... işte bu site doğuyor..

Bu site tam anlamıyla "yeter artık" isyanının ürünüdür. yanlış anlaşılmasın siyasi bir isyan değil bu. internette bulduğum ve bir yazımda kullanacağım, sık kullanılanlar menüsünde tuttuğum bir haber, bir veri ansızın, kendini bilmez bir virüsün amansız saldırısıyla yok olup gidiyor... ya da aylardır uğraştığım bir yazı aynı akıbete uğruyor... biraz zahmetli olsa da artık bu korkuları yaşamayacağımı düşündüğümden bu web sitesini tasarlıyorum; tabi bu web sitesini aldığım hosting firması batmazsa (Allahım hosting firmasına sen uzun ömürler ver! Amin !)

aslında sadece bilgisayarda tutulan arşivin saklanması girişimi de değil bu web sitesi. Uzunca bir zamandır farklı gazetelerden kestiğim gazete kupürlerini de "online" şekilde tutma fırsatıdır. Önce annemin ardından eşimin (haklı olarak) "valla senin görmediğin zaman atacağız bu kağıtları" yakınmalarından da iki tarflı kurtulma çabasıdır.

Ve böyle bir site yapmak için işte son gerekçe! Bir haber, konu dikkatinizi çekiyor ve haberin olduğu adresi bir yerlere kaydediyorsunuz. Ama bir süre sonra bakıyorsunuz ki, o adrese tıklandığında haber yerine yandaki resimde yer alan uyarı ile karşılaşıyorsunuz. Bu aslında ideal bir tasarımı bulamayan web sayfası tasarımındaki sorunu da işaret ediyor. Bir de kurumsal hafızaya yeteri kadar önem verilmiyorsa, o gazete ya da web sayfası (genelde gazete web sayfaları için söz konusu oluyor bu durum) arşiv bağlantıları tamamen değişiyor ve ne gariptir ki, web aramalarında da bir daha o habere ulaşamıyorsunuz. O nedenle böylesi sorunlarla karşılaşmamak adına da bu web sayfası ile yola çıkıyorum. Son zamanlarda özellikle gazeteler, yayımlanan yazıların tamamının kopyalanmasını istemiyor ancak ben bahsettiğim bu ve benzeri sıkıntılar nedeniyle ilgimi çeken yazıyı, kaynak belirtmek şartıyla, siteme atıyorum ve gerekli izinler için ilgili gazete yönetimleri ile de görüşüyorum :)

mcivriz.com'da neler olacak!

bu site kişisel bilgi paylaşım sitesi olarak tasarlandı. öncelikle mücahit civriz'in yazdığı yazılar, makaleler ve yorumlara ulaşabilecek bu sayfanın kullanıcısı... tabii burada siyasi içerikli yazılar ve makaleler yer almayacak. sitenin orijini ekonomi olacak. site kullanıcıları ile kurulacak iletişimle güzel işlerin çıkacağını ümit ediyorum. bir anlamda bu site benim facebook'um ve/veya twitter'ım da olacak. fotoğraflar, resimler, kısa kısa notlar yer alacak... telif hakları konusuna azami riayetle başka kişilerin yazı, yorum ve çalışmaları da yer alacak... farklı bilgisayarlarım arasında kaybolan, virüslerin saldırıları ile de tamamen yok alan sık kullanılanlar sekmesi de internet menüsünde yer alacak... burada standart kopyala-yapıştır şeklinde belirlenmiş internet sitelerini değil, benim çalışmalarımda öncelikle baktığım, günlük olarak takip etmeye çalıştığım internet sitelerini bulabileceksiniz. tabi ki yeterli olmadığı durumda adresimiz belli: google

başlangıçta ifade ettiğim gibi bu site benim bilgisayarımın arşivi görevini üstlenecek... bilgisayarımın arşivinden tabii ki birkaç noktada ayrılarak: - bilgisayarım çökse bile bilgiler çökmeyecek ve kaybolmayacak - üçüncü şahıslar benim bilgim ve iznim dahilinde bu arşivden yararlanabilecek. burada da aslında var olan ve insanı korkutan riskler de yok değil: hosting firması batabilir ve bu bilgiler ebediyen ulaşılamayacak şekilde kaybolabilir ya da hackerlar siteme saldırarak içeriğe müdahale edebilir (masum bir siteye neden saldırsınlar diye düşünüyorum ama ihtimal bu!) Söz uzadı, budaklandı arşivim demiştim. Kpss başlığı altında, kariyer meslek sınavlarına hazırlanan arkadaşlar, oldukça faydalı bilgi ve belgelere ulaşabilecekler. yorumlar üst başlığında ise, ekonomi arşivi dışında yer alan haber ve yorumlar bölümlenmiş bir şekilde kendilerine yer bulabilecekler. sözlerve mizah bölümleri de siteye zenginlik katacak diğer başlıklar olacak.

ve ölüm... sitenin ilginç ve görenleri şaşırtan sayfası... " ne alaka ? " diyen pek çok insan oldu. bu bölümde hepimiz için kaçınılmaz olan, geldiği zaman ölen kişinin etrafındakilere acı, elem ve ızdırab veren, ancak bir süre sonra unutup gittiğimiz ölüme dair yazı ve notlar yer alacak... arabesk ve folklorik bir sayfa olmayacak şüphesiz... zamanı, dostlukları ve yaşamı daha anlamlı kılma çabasında olacak ölüm sayfasını beğeneceğinizi düşünüyorum :)

Nazif Gürdoğan Hoca Ömür üç yıldır isimli yazısında: "İnsan ömrü üç yıldır: Doğum yılı, verim yılı ve ölüm yılı. İnsanın ömrüne verdiği değer, onun hem görünen, hem de görünmeyen dünyadaki başarısını belirler. Ömrün sınırlı olduğunun bilincinde olanlar başarılı, olmayanlar başarısız olurlar." diye yazmıştı. O yazıdan esinlenerek ben de verim yıllarını daha da artırmak, kalıcı bir şeyler yapmak adına bu siteye "vira bismillah" diyorum. Yapılmış çalışmaların paylaşımı, yapılacak çalışmaların motivasyonu için umarım bu web sayfası güzel şeylere vesile olur.

 

Mark H. McCormack’In "Harvard İşletmecilik Okulu’nda Öğretilmeyenler” adlı kitabında: "Nereye isterseniz not edin. İsterseniz gömleğinizin koluna yazın, ama bir yere not edin. Böylelikle zihninizi boşaltmış ve başka şeyler düşünebilmeniz için yer açmış olursunuz.” der. Kişisel Bilgi Paylaşım sitem http://mcivriz.com/ da bir şeyleri bir yerlere not etme kaygısıyla günyüzüne çıkmıştı. 


Şimdilik bu kadar! Umarım bu web sitesi başta bana, sonra sitenin takipçilerine faydalı olur ve güzel işler için de aracı olur.

Uzm.Klinik Psk.Gülşah AKÇAY CİVRİZ