Kendime Notlar (6): Anayasal Hak ile Parasal Risk Arasında (Almanya’da/n) Grevlere Bakış

Almanya’da bulunduğum bir yıllık süre zarfında en fazla karşılaştığım kelimelerden bir tanesi "GREV” oldu. Bugün de makinistlerin grevi nedeniyle boş olan bir istasyonu paylaştım.

Bazı insanlar, bu süreci demokratik hakların kullanımı olarak görürken, bazıları ise grevlere artık son verilmesi gerektiğini zira hayatı olumsuz etkilemeye başladıklarını ve buna kimsenin hakkı olmadığını düşünüyor.

Ayrıca para politikası metinlerinde de, yüksek ücret artışları, hedeflenen enflasyon için önemli risk unsuru olarak görülüyor.


2023 yılında ve 2024 yılında... tren makinistleri, uçuş güvenlik görevlileri, otobüs şoförleri başta olmak üzere pek çok çalışan ekonomik gerekçeler ve sosyal haklar talebiyle grevlere imza attılar/atıyorlar.

Grevler sadece ulaşım sektörüyle de sınırlı değil…

Bir dönem kamu sektörü çalışanları da maaş artış talepleriyle grev yaptılar. Greve, ülke genelinde havalimanlarında, kreşlerde ve çöp toplama hizmetlerinde çalışan personel katıldı.

Bir ara Deutsche Post çalışanları, bir ara Lufthansa pilotları, yer hizmetleri çalışanları maaş artışı ve iş yükünü azaltma talepleriyle grev yaptılar.

Sosyal hak talepleri bir kenara bırakılsa dahi çalışanların maaş artış talepleri Merkez Bankasının hedeflediği yüzde 2 enflasyon oranının oldukça üzerinde ve bir ücret-enflasyon sarmalına neden olabilecek düzeyde. Pekçok çalışan enflasyonun açıklandığından daha yüksek olduğunu, en azından kendi hissettikleri enflasyonun farklı olduğunu ifade ediyor.

Burada bir ikilem ortaya çıkıyor işte; ya da tercih!

Çalışanları enflasyona ezdirmeme politikası benimsense… beklentilerde bozulma ve enflasyonu yukarı yönlü çevirme riski olacak, enflasyon hedefine ulaşılamayacak; Parasal Risk ortaya çıkacak!

Bu talepler karşılanmasa hatta bazılarının önerdiği gibi, taleplere kulak tıkansa…kamu hizmetlerinde ciddi aksamalara neden olan fakat Anayasal bir hak olan grevler yasaklansa Hukuki Risk rahatsız edecek!

Grevlere, iki riskten hangisi tercih edilerek çözüm bulunacak doğrusu merak ediyorum.

Belki de üçüncü bir çözüm yolu var…Onu da bekleyip/izleyip göreceğiz... gözlemlemeye ve yeni şeyler öğrenmeye devam edeceğiz

#strike #streike #germany #inflation


Makalelerim
Uzm.Klinik Psk.Gülşah AKÇAY CİVRİZ